Vyjadrite lásku rubínom

Vyjadrite lásku rubínom – nielen na Valentína

Či už rubín označíte za drahokam lásky, vášne, prosperity alebo sily, jeho symbolika je vďaka výraznej farbe jasná asi každému. Vďaka ružovkastej až krvavo červenej farbe je ideálnym drahokamom na vyjadrenie lásky, nech už ho zakomponujete do akéhokoľvek šperku. Rubín však nie je limitovaný len na darčeky pre zamilovaných. Poteší tiež každého, kto je narodený v mesiaci júl.

5 dôležitých faktov o rubíne

  1. Vďaka svojej výnimočnej farbe a druhej najvyššej tvrdosti (číslo 9 na Mohsovej stupnici) sa cenovo môže porovnávať s diamantmi. Zaujímavosťou je, že vďaka vysokej tvrdosti sa pre neho našlo využitie aj pri výrobe hodiniek či laserov.
  2. V spojitosti s rubínom sa môžete stretnúť aj s pojmom „holubia krv“. Označujú sa tak veľmi výrazne tmavočervené kúsky, ktoré pripomínajú farbu krvi. Najznámejšou lokalitou, kde sa takto výrazné rubíny nachádzajú, je Barma.
  3. Zaujímavé sfarbenie spôsobuje prítomnosť chrómu, ktorý na jednu stranu zvýrazňuje lesk rubínu, no na druhú stranu zvyšuje vznik prasklín v drahokame.
    Svojou farebnosťou (a vzácnosťou) rubín doplňuje trojicu, v ktorej je aj modrý zafír a zelený smaragd.
  4. S vyššie spomenutým zafírom má spoločné aj to, že z mineralogického hľadiska je to druh korundu.
  5. Chemicky sa označuje aj ako oxid hlinitý – Al2O3. Jeho názov pochádza z latinského rubeus, čiže doslova červený. 

Rubín vyberajte podľa týchto faktorov

  • Aj keď sa to už zdá byť samozrejmé, znova je najdôležitejším prvkom farba. Hĺbka a sýtosť farby môže rozhodnúť o rozdieloch v cene. Čím jasnejšia tmavočervená farba, tým cennejší rubín. Pri jemne sfarbených rubínoch, ktoré sú až priezračne ružové, sa cena znižuje. Podobné kúsky sa dokonca môžu stať predmetom debaty o tom, či sú rubínmi alebo ružovými zafírmi.
  • Druhou podstatnou črtou, ktorá dokáže výrazne ovplyvniť cenu, je čistota rubínu. Menšie nedostatky a puklinky v rubíne automaticky neznižujú jeho cenu. Ak však spôsobujú výraznú matnosť, zvyšuje sa tým aj nekvalita daného drahokamu.
  • Tento takzvaný “kráľ drahokamov“ sa tiež hodnotí na základe počtu karátov. Môžete sa tak riadiť aj týmto údajom a ostatné body prenechať na vyhodnotenie odborníkovi.

Okrem typického obrusovania do rôznych tvarov býva niekedy rubín upravovaný aj tepelne. Vďaka svojej odolnosti vydrží vysoké teploty nad 1 700 °C. Takéto tepelne opracovaný kúsok získa vyšší lesk aj sýtosť farby, zatiaľ čo zostáva cenovo dostupným.

Radi vám s výberom kvalitného kúsku poradíme, stačí nám napísať.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *