K zelenej kráse prírody nepatria len rastliny – spoznajte smaragd

Drahokam pre výnimočné udalosti

Vzácny drahokam smaragd si svoje meno vyslúžil odvodením z gréckeho názvu „smaragdos“, čo vyslovene znamená zelený. Jeho história však siaha až k starovekému Egyptu, pretože si tento drahokam obľúbila aj samotná kráľovná Kleopatra. Hypnotizujúco zelená farba smaragdu tak oprávnene evokuje luxus a bohatstvo.

Tento drahokam sa skutočne často objavuje v rôznych kombináciách na šperkoch slávnych ľudí, pretože sa hodí do vybranej spoločnosti a na významné udalosti, kde zaručene upúta pozornosť.

Nemožno mu však uprieť ani spojitosť s jarou, nakoľko je drahokamom mesiaca máj. A keďže sa jar spája tiež s láskou a obnovou, rovnaká symbolika sa prisudzuje aj tomuto drahokamu. Zároveň sa smaragdy s jasne zelenou farbou často používajú aj pri vytváraní šperkov s prírodnými motívmi.

Vlastnosti smaragdu

Smaragd, alebo aj hlinitokremičitan berylnatý (AL2BE3SI6O18), je drahý kameň z odrody berylu, podobne ako napríklad akvamarín. Oproti akvamarínu má však určité výhody, medzi ktoré patrí aj to, že je vyššie cenený. Pokiaľ sa jedná o skutočne kvalitný kúsok, dokáže svojou cenou predbehnúť aj diamant s rovnakou karátovou váhou.

Aj keď je smaragd krásnym drahokamom, nie je dobré nosiť smaragdové šperky pravidelne. Je to preto, lebo sa zaraďuje medzi krehké a na vodu citlivé drahokamy. Určite tak starostlivosť o tento drahý kameň neberte na ľahkú váhu.

Farba a prirodzenosť môže byť rozhodujúca

  • Farebné rozpätie od sýtej zelenej až po takmer tmavú modrú je spôsobené hlavne prítomnosťou chrómu a vanádia. Sýtosť zelenej farby má zaručene vplyv na jeho cenu. Ak teda uvidíte smaragd, ktorého výrazná zelená farba prechádza mierne až do modrej, je takmer isté, že jeho cena nebude nízka. Preto sú cenovo dostupné skôr smaragdy s menej výrazným sfarbením. A keď už sme pri farebnosti smaragdov, prítomnosť jemného odtieňa žltej je taktiež považovaná za nezvyčajnú, a teda cenenú.
  • Pokiaľ je zachovaná sýta farba, pomerne zanedbateľnými sú aj inklúzie, čiže menšie nedostatky, ktoré sa v prírodnom smaragde často vyskytujú. Tento znak prirodzeného smaragdu je dokonca pozitívom. Stále však platí: čím menej inklúzií, tým lepšie.
  • Typ a kvalita brusu tu tiež zohráva rolu, tak ako pri ostatných drahých kameňoch. Smaragd je v tejto oblasti dokonca výnimočným, pretože podľa jeho anglického názvu, emerald, je pomenovaný aj typ brusu. Ide o obdĺžnikový, prípadne štvorcový tvar, pri ktorom naplno vynikne lesk smaragdu. Okrem tohto najčastejšieho brusu smaragd nájdete aj v oblých tvaroch, slza a kabošon.
  • Aby sme nezabudli na posledný, no nie menej dôležitý faktor, cenu môže navýšiť aj počet karátov. Stále však platí, že vyššie spomenuté vlastnosti môžu smaragd povýšiť dokonca aj nad diamant. Je teda jasné, že sa pri výbere skutočne oplatí pozorovať všetky aspekty.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *