Ametyst a účinky, pre ktoré bol cenený už v minulosti

Ametyst – drahokam kráľovskej farby

Nech už máte vzťah k fialovej farbe akýkoľvek, ametyst vás očarí v každom prípade. Šperky z tohto drahokamu sa výnimočne hodia hlavne pre ľudí narodených v mesiaci február. Do tohto krátkeho a chladného mesiaca fialový ametyst prináša vnútorný pokoj, kreativitu a rovnováhu. 

Kremičitý ochranca 

Ametyst je druhom kremeňa a špecifickú fialovú až purpurovú farbu spôsobuje prítomnosť železa a hliníku. Z chemického pohľadu sa označuje ako SiO2, alebo aj oxid kremičitý

Čo to o zafíre vypovedá? 

Po prvé, na Mohsovej stupnici má číslo 7,  čím sa vyznačuje ako stále pomerne tvrdý a odolný drahokam. Po druhé, ametyst to stavia do pozície ľahko dostupného drahokamu, pretože kremeňa je na zemskej kôre veľké množstvo

A prečo ho nazývame ochrancom? Ametystom boli fascinovaní už aj starovekí Gréci. Pripisovali mu vlastnosti ochrany, hlavne pred jedmi, medzi ktoré zaraďovali aj alkohol. Tento drahokam sa tak stal v podstate symbolom triezvosti. Jeho história je však o niečo bohatšia a dlho bol stavaný na vyššie pozície, než iné cennejšie drahokamy. Obľúbili si ho totižto viacerí králi a panovníci, ale aj samotná katolícka cirkev. Ochraňovať má dokonca aj pred zlými snami, stresom či negatívnou energiou.

Pri kúpe ametystu buďte vyberaví

Rovnako ako pri väčšine drahokamov, aj tu platí, že je hlavné sledovať niekoľko základných charakteristík. Výhodou pri ametyste je však jeho široká dostupnosť, nemali by ste sa preto uskromňovať s nedokonalými kúskami.  

  • Výber sa vždy začína pozorovaním farby. Ametyst môže byť tmavofialový, takmer ružový, fialový s ružovými odtieňmi, ale aj priezračne svetlý s modrými odtieňmi. Cennými a zaujímavými sú hlavne rôzne farebné kombinácie. Príliš tmavý ametyst môže pôsobiť takmer čierno, no pokiaľ je v ňom jemný odlesk červenej, pridáva mu to na kráse. Vzácnymi sú aj jemne žlté ametríny. Menej cennými sú jemne zelené ametysty, pretože sú upravované tepelne. Veľmi dobrým znakom nie sú ani hnedasté odtiene.  
  • Zaujímavosťou ametystu je, že jeho farebnosť neovplyvňujú len prímesi látok alebo vysoká teplota. Na svetle môže napríklad blednúť a teplo spojené s chemickými procesmi zas môže vytvoriť úplne nový typ drahokamu. Príkladom toho je ametrín, čiže drahokam, v ktorom sa spája citrín s ametystom. Táto spojitosť sa odzrkadľuje vo farbe, prelínajúcej sa od jemne fialovej až do výrazne žltej. Pokiaľ na ametrín natrafíte, je pravdepodobné, že bude z Bolívie, kde sa ťaží v najväčšej miere.
  • Čistota a jas sú rovnako dôležitými aspektmi, ktoré môžu výrazne ovplyvniť cenu drahokamu. Pri ametyste chcete nájsť čo najčistejší a najjasnejší kus, nakoľko je skutočne z čoho vyberať. Bez problémov by cez neho malo prechádzať svetlo a inklúzie by mali byť minimálne, prípadne žiadne. 
  • Najčastejším tvarom do akého býva ametyst brúsený je ovál a kabošon. No pokiaľ to rozloženie farieb dovoľuje, jeho krása vynikne aj v ostrejších tvaroch. 

Veľkou výhodou ametystu je, že aj pri vyššom počte karátov môže byť jeho cena priaznivá. Vďaka svojej širokej dostupnosti a farbe, ktorú možno kombinovať aj s bežným oblečením, je v podstate univerzálnym darčekom. Vynikne na príveskoch, náramkoch aj prsteňoch. Využiť sa dá tiež vo väčších šperkoch. Ametyst vie úpútať pozornosť no nepôsobí príliš honosne, a preto je vhodný tiež na každodenné nosenie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *