Ako vybrať prsteň, ktorý sadne ako uliaty

Kliknite sem pre podrobný návod ako zistiť veľkosť prsteňa

Zistite veľkosť prsteňa pomocou týchto tipov

Prstene sú krásnym módnym doplnkom, neoddeliteľnou súčasťou zásnub, ale aj jedinečným darčekom, ktorý zaručene ohúri. Avšak, tento typ darčeka, či už pre druhého alebo pre vlastné potešenie, obnáša dilemu pri výbere veľkosti. Našťastie existuje viacero spôsobov, ako zistiť veľkosť prsteňa, nechajte sa inšpirovať našimi tipmi. 

Prsteň vyberáme spolu

Pokiaľ ste sa niekomu rozhodli kúpiť prsteň, no nepotrebujete to držať v tajnosti, jedná sa o jednoduchší typ situácie. Prsteň môžete kúpiť priamo na predajni, takže dotyčná/ý si vyberie nielen správnu veľkosť, ale aj kúsok podľa svojho vkusu. 

Správny predajca, ktorý sa vyzná do šperkov, by vám mal poradiť ideálnu veľkosť. Čo si pod tým predstaviť? Prsteň nebude príliš voľný, aby nespadol, ale určite by nemal byť ani tak tesný, že ledva prejde cez kĺby na prste. (Pokiaľ kupujete cez e-shop, napríklad u nás, môžete požiadať o osobné stretnutie a poradenstvo. →možno pridať? )

  • Domáce triky

Kvôli meraniu prstu nemusíte nikam chodiť, existujú aj jednoduché domáce spôsoby. 

  1. Prvou alternatívou je meranie stužkou či hrubšou šnúrkou, jednoducho niečím dostatočne pevným, na čo budete vedieť zakresliť značky. Položte si ruku na rovnú plochu a jemne obtočte pomôcku okolo prsta. Neuťahujte príliš, nosiť tak tesný prsteň celý deň by nebolo príjemné. Zaznačte si rovnou čiarou stred a šnúrku potom prirovnajte k pravítku. Vzdialenosť od jedného zaznačeného bodu k druhému je obvodom vášho prsta. Meranie zopakujte aj niekoľkokrát, priemerné číslo by malo byť to správne.
  2. Podobnou, no jednoduchšou možnosťou, je využitie meracieho prúžku. Stačí nám napísať a my vám ho obratom odošleme. Tento špeciálny plastový prúžok zabezpečí jednoduché aj presné meranie. Pre čo najlepšiu predstavu si skúšajte stiahnutý prúžok posúvať na prste tak, ako by ste to robili s prsteňom.
  3. Ďalším jednoduchým spôsobom je využitie prsteňa, ktorý už dotyčná osoba nosí.  Keď tento prsteň vezmete a odmeriate jeho vnútorný rozmer, získate spoľahlivý údaj. Oficiálnou jednotkou merania pri prsteňoch je v našich končinách milimeter

Výber prsteňa chcem uchovať v tajnosti

Či už ide o narodeninové prekvapenie, alebo rovno zásnuby, pri tajnom zisťovaní veľkosti prsta skutočne treba zapojiť všetku kreativitu. Určite to však stojí za ten moment, keď obdarovaná osoba s prekvapením prvýkrát uprie pohľad na trblietavý prsteň.

  • Zapojte celý „tím“

Pýtať sa nenápadne na veľkosť obvodu prsta sa asi ani nedá, hlavne ak chcete prekvapiť partnerku, ktorá prsteň už netrpezlivo očakáva. Zavolajte si preto na pomoc rodinu a kamarátov, ktorí pri zisťovaní týchto informácií nemali až tak zvýšiť podozrenie.

  • Príkladný model môžete mať aj v blízkej osobe

Tak ako pri oblečení či topánkach, aj pri prsteňoch sú niektoré typické veľkosti, ktoré sa často opakujú. Vo vašom okolí preto ľahko môžete nájsť osobu, ktorá má s porovnaním obdarovanej veľmi podobnú veľkosť prsta. Môžete túto osobu poprosiť o spoluprácu a pomoc pri výbere. Veľmi dobrým „komplicom“ vie byť aj blízka kamarátka obdarovanej, ktorá ju môže zaviesť priamo do klenotníctva pod zámienkou výberu prsteňa pre samú seba. 

  • Trocha adrenalínu sa môže vyplatiť

Pre tých, ktorí sa neboja zariskovať sú tu aj iné možnosti. Buď prst vašej vyvolenej odmeriate v spánku alebo si požičiate prsteň, ktorý zvykne nosiť

Pri prvej možnosti ide o skutočne adrenalínovú akciu, preto majte pripravený merací pásik a nepomýľte si ruky. Oficiálne by sa zásnubný prsteň mal nosiť na ľavom prstenníku, čo je podstatný fakt. Ruka, ktorou píšete, je zvyčajne dominantná, a teda aj o niečo silnejšia a hrubšia. Zároveň myslite aj na to, že prsty bývajú o trochu užšie napríklad ráno, ale aj vtedy, keď sú studené.

Na čo si dávať pozor?

Predtým ako si vyberiete jeden zo spôsobov merania, zamyslite sa tiež nad typom prsteňa

  • Pri hrubších prsteňoch je napríklad lepšie vybrať o niečo väčšiu veľkosť. 
  • Pokiaľ chcete podarovať prsteň, ktorý má v sebe viacero kameňov, skúste veľkosť prsteňa prediskutovať s danou osobou. Dodatočné upravovanie takýchto prsteňov totižto býva o niečo komplikovanejšie. 

Niekedy sa tak jednoducho oplatí sčasti prezradiť tajomstvo, v rámci zachovania nenarušenej krásy prsteňa.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *